Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

apie kalnus ir kūnus



Pažadino skausmas pilvo apačioje. Išlipau iš lovos – nėra elektros. Apgraibomis krepšyje radau plastikinį maišelį, pasišviesdama telefonu perskaičiau „ibuprofen“, trys tabletės, keista, bet saldžios. „Eik šalin...“ sakiau skausmui ir atsigulusi įsivaizdavau kaip vieną dieną skaudės gimdant. Turbūt staugsiu kaip šuva, ir ši naktis, ir visos kitos visokio skausmo naktys atrodys tarsi De Sado kutenimas plunksnomis. Skauda. Vaizduotė nepadeda. Pasižiūriu į telefoną – keturios. Ryto. Nei kam skambint, nei ką... „Miegok“, sakau, bet nepalieka nei kvaišos mintys, nei maudimas gimdoje. Šešios trisdešimt ir mano skausmas virsta krauju. Dar kartą netapau motina. O gimdant skaudės. Svarstau, ar skauda gimstant?  Neatsimenu. Gaila, kad naujagimiai nekalba. Reikėtų paklausti aklųjų praregėjusių, ar skauda pirmą kart pamačius šviesą? Švinta. Išlipu iš lovos ir patraukiu užuolaidą. „Million dollar view, darling!“ – sakytume mes, tie, kurie sėdėdavom Londone,  virtuvėje, prie nesibaigiančių arbatos ir turkiškos kavos puodelių, pūsdami dūmus vieni kitiems į akis, burdami iš tos kavos tirščių, skrudindami duoną, dalindamiesi sūrį, nuo juoko į orą kildavo pelenai, ir mes springdavom tuo juoku, tais pelenais ir tais dūmais. Galiausiai kas nors neapsikentęs praverdavo langą, tada būdavo šalta, būdavo oro ir mes eidavom miegot.  Dabar už lango – ežeras, slėniai, kalnai. Million dollar view, darling, sakytų... šlaunimi nuteka kraujo srovelė, žiūriu ir netikiu – aš sklidina raudono skysčio? Baisiai norisi kam nors paskambinti, ir pasakyti, kad pochuj man tie kalnai, ir tas ežeras, ir ta tekanti saulė, kurios šviesoje visi žmonės gražūs, man norisi paskambinti ir pasakyti – „šiąnakt pabudau ketvirtą ryto ir man labai skaudėjo.“
Man nebeskauda. Svaigsta galva. Noriu valgyt. Kalnams – pochui. Ežeras šiaušiasi smulkiomis bangelėmis, bet įtariu, kad ne dėl manęs.  Šaltas dušas, papelijęs rankšluostis, pragižęs vanduo klozete – šūdinas viešbutis, bet juk svarbu vaizdas pro langą, juk svarbu atmosfera, įkvėpimas, gracija. Vis tiek noriu valgyt, o padavėjai nekalba man žinomomis kalbomis. Jų tamsi oda, spokso į mane alkanai šypsodamiesi. Jie galvoja, kad turiu pinigų, nes mano šviesi oda. Nežinau ką dar jie galvojo, bet atnešė man omletą su čili pipirais ir labai saldžios kavos. Apsiverkiau. Ne dėl kalnų, dėl pipirų. O gal dėl to, kad kalnams buvo pochui, kad aš į juos žiūriu, kad aš čia atsibeldžiau, šimtus kilometrų, dulkėtais keliais, besikratydama surūdijusiu autobusu, uosdama svetimą prakaitą, braukdama savo prakaitą, ant pečių nešdama daiktus, kurių vieną dieną man gali prireikti... Pakrantėje moterys gano karves. Keistos tos moterys ir jų karvės – su dideliais auskarais nosyje, tabaluoja uždengdami pusę burnos, su spalvotomis skaromis ant galvų, žvanga grandinės ant kojų – moterų, ne karvių. Paklausčiau iš kokios jos genties, bet sakiau juk, padavėjai nekalba mano kalbomis. Vis žiūriu į tuos kalnus – nebeskauda, nebealkana. Noriu miego. O galvojau, kad nutrenkusi save už milijono žingsnių nuo kasdienybės, nuo to juoko virtuvėje... nežinau, ką aš galvojau, bet viskas čia taip pat. Skiriasi tik spalvos – odos, dirvožemio, drabužių, saulėlydžių, pinigų, dainų. Bet vis tiek noriu valgyti, gerti, miegoti, tuštintis, dulkintis, kalbėtis, pirkti niekniekius ir kartą per mėnesį paplūstu krauju. Ir kartais ašaromis.
Jaučiausi kalta žiūrėdama į tuos kalnus, ir kraujuodama, ir gerdama kavą, ir tikrindama savo telefoną – „gal jam kartais be manęs širdį skauda?“. Tokia niekingai žemiška. Silpna. Menka. Laikina. Jaučiausi kalta esanti kūnas, bedvasis, nepasotinamas, kraujuojantis, bet nemirštantis... O aš, kvaiša, maniau – nuvažiuosiu į kalnus, prie ežero, bus ten tyla, bus ten didybė, penas alkanai sielai. O aš, kvaiša, pamiršau, kad siela be kūno – tai jau debesys. O kūnas be maisto – niurzglys. O maistas be druskos – kaip bučinys per popierinę servetėlę. Gerai pasvarsčiusi nusprendžiau, kad kalnai niekur nedings, ir kritau pamiegoti. Ir tikrai, saldžiau miegasi prie atdaro lango, kur į sapnus kartais įsiterpia karvės mūkimas, varnos krenkštelėjimas, žinant, kad niekas manęs čia nesuras, nes jie nežino, į kokį pasaulio užkampį nutrenkiau savo alkanus kūną ir sielą (nors jie sakytų, kad mano siela liko toje prakeiktoje virtuvėje, bet aš nesutinku.)
Aš sapnavau, kad esu kalnas. Toks didelis, ir amžinas. Buvau baisiai išdidus, ir apsimečiau, jog man nė motais pro šalį einantys žmonės. Tūkstančiai jų bastėsi aplinkui, vieni žemai nunarinę galvas, kiti spoksodami į mano viršūnę, kūrendami laužus mano papėdėje, dainuodami, gindami gyvulius, kasdami duobes mylėtiems, verkdami dėl gimusių, aukodami ožkas mano dievams. Aš pats buvau sau dievas ir atsakymas. Ir aš buvau sunkus.
Pabudau alkana, surūkiau cigaretę, kartus buvo tas dūmas, bet aš džiaugiausi, kad esu lengvesnė už kalną, gilesnė už ežerą, kvailesnė už varnas, bet turiu pinigų kavai ir pakelį ibuprofeno. Nusprendžiau atleisti sau už tai, kad esu kūnas. Susitaikymo proga nudžiuginau kaimo parduotuvės savininką, įsigydama trečdalį jo gėrybių – saulėje aptirpusių šokoladų, cocacolos, cigarečių, kokosinių sausainių ir kitokių nuodėmių. Tos nuodėmės tirpo mano burnoje, liežuvis raitėsi iš pasitenkinimo, o aš gailėjausi tik vieno – kad esu laikina.
Aš nesu kalnas – tariau sau, ir nusprendžiau palikti šitą didelį ir abejingą meilužį. Rytoj  važiuosiu į didelį miestą, kur bus didelis triukšmas ir mažai oro. Išsinuomosiu mažą kambarį, susirasiu didelį vyrą ir džiaugsiuosi, kad nesu tik siela. Kad esu kūnas. Kad plaku širdim. O kuo didesnis vyras, tuo arčiau širdies, taip? 




Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Kaip parašyti ir išleisti knygą?

Dažniausiai užduodamas klausimas: O tai kaip parašyti knygą?   Kantriai.   (Sunkiausia yra eiti miegoti žinant, kad nei rytoj, nei poryt, nei kitą savaitę šito darbo nebaigsi.)   Nuosekliai. Rašyti, tik apie tai, ką žinai, jauti, supranti. Neskubinti pabaigos.   (Rašant )Reikia plano ar nereikia?   Dvi knygas parašiau be plano, dvi - su planu. Tikrai lengviau ir konstruktyviau dirbti žinant kur esi, kur eini ir kuo viskas baigsis. Turbūt daug kas priklauso ir nuo asmenybės, ir nuo požiūrio į rašymą – ar tai yra chaotiškas prisėdimas prie teksto išgėrus vyno, emocinė iškrova, įkvėpimo vaikymasis (mane, pavyzdžiui, tikrai veikia pilnatis), ar sistemingas, struktūruotas darbas?   Ar rašymas yra romantiškas?   Taip, jeigu nereikia iš to gyventi ir mokėti sąskaitų už šildymą. J. K. Rowling ir Elizabeth Gilbert pavyzdžiai mane įkvėpia ir vis dar teikia vilčių. Tačiau tiesa, kad norėdama rašyti turėjau dirbti daugybę juodų darbų. Dirbau, kad

Kaip tapti jogos mokytoju?

Kaip tapti jogos instruktoriumi? Pasaulyje nėra jokios oficialios jogos veiklą prižiūrinčios institucijos. Skritingi jogos stiliai, skirtingi mokytojai ir jų dėstomos tiesos. Vieni užsiėmimus veda mažuose miesteliuose, ankštose nuomojamose patalpose, tuo tarpu kiti atidaro sveikatingumo centrus ir tampa jogos pasaulio žvaigždėmis: žargstosi ant žurnalų viršelių, dalija mitybos bei „kaip būti laimingu“ patarimus  ir leidžia savo asmeninius mokomuosius DVD.  Tiesa, didžioji dauguma jogos instruktorių Vakaruose gali pasigirti ne tik puikiu stangriu kūnu bet ir bent vienu ar keliais „jogos instruktoriaus“ sertifikatais. Indijoje jogos mokytojo įvaizdis šiek tiek kitoks. Nesvarbu nei kūno sudėjimas (dažnas jogos mokytojas turi didelį pilvą), nei kokie dokumentai. Čia jogos atžvilgiu karaliauja visiška laisvė – bene kiekvienas baltu apdaru apsivilkęs ir kojas prie ausų prispausti gebantis žmogus gali laisvai pasiskelbti esantis jogos guru. Tad kaip čia yra, kad dauguma instruktor

Nuoga blizginu veidrodžius

Nuoga blizginu milžiniškus miegamojo veidrodžius ir jaučiu – čia yra kažkas labai simboliško, kažkas labai filosofiško, tik pati nežinau kas. Tūpčioju, aukštyn žemyn, aukštyn žemyn, popierinis rankšluostis inkščioja slysdamas glotniu paviršiumi, ir įsivaizduoju, kad reikėtų padaryti viešą performansą. Tik tada atsiauginčiau visus gyvaplaukius ir jie kyšotų iš mano išangės ir pažastų, nes be gyvaplaukių neatrodyčiau rimta menininkė. Frida ir Madona su apžėlusiomis pažastimis, Marina Abramovi ć su didžiuliu garbanotu trikampiu tarpkojyje, ir Sophia Loren, ir kitos. Tik bailės viską nusiskuta, o stiprios moterys menininkės sako – žiūrėkite, kokia aš plaukuota, aš graži, bet jūs gi žiūrite ne ten – va mano menas. Bet nežinau, kaip tai reikėtų paaiškinti močiutei – ne gyvaplaukius – pačią veidrodžių valymo išsirengus viešumoje idėją. Kai kurios idėjos turi būti matuojamos taip: ar galima jas paaiškinti paprastam kaimo žmogui? Sėdžiu nuoga ant ką tik išvalyto klozeto, prisimen